2018. sze 25.

A spiccbotozásról

írta: Adamz
A spiccbotozásról

Amint azt az előző bejegyzésemben is írtam, kezdésnek a spiccbotos technikára esett a választásom.

De mi is az a spiccbotozás?

A spiccbotozás a legősibb, és egyben a legegyszerűbb horgásztechnika (ráadásul az egyik legolcsóbb is). Éppen ezért a kezdőknek ez a módszer a leginkább javasolt a "horgászmeseterek" által. 

Eredete az ősemberek koráig vezethető vissza, amikor egy szimpla botra madzagot kötöttek, melynek végére horgot farigcsáltak (leginkább csontból), és így kínálták fel a csalit a halaknak. A módszer a mai napig semennyit nem változott, viszont az alkalmazott eszközök annál inkább.

spiccbotos_urge.jpg

Egy spiccbotozó horgász

A spiccbot egy gyűrűzetlen, orsó nélküli horgászbot. Találhatunk tűspicceset és csőspicceset kivitelt is. A tűspicces bot utolsó tagja (a legvékonyabb) tömör, míg a csőspiccesé üreges. Mindkét fajtából találhatunk minden árkategóriában, nagyjából 1000 forintnál kezdődően. A felső határ a csillagos ég, de a horgászatra általánosságban is elmondható ez az állítás.

A kapást egy úszó jelzi. Az úszó egy könnyű anyagból készült jelző eszköz, amely a horgászat során a víz tetején úszik. A kapást ennek az eszköznek a víz alá merülése, vagy éppen a felemelkedése jelzi. Úszókat a legkülönbözőbb anyagokból, különböző méretben, súlyban, és formában gyártanak. Hogy mikor melyiket célszerű használni, az függ a horgásztechnikától, a víz mélységétől, sodrásától, valamint a célhalunktól.

uszo_szarazon.JPG

Egy úszó

uszo.jpg

Egy úszó "működésben"

Ennek a technikának a célhalai leginkább a kisebb testű keszegek, kárászok, esetleg pontyok. A nagyobb halak könnyedén beszakítják a finom szereléket, ennek a kiküszöbölésére szokták begumizni a botot (későbbi bekezdésben részletezem).

Fel is merül hát a kérdés: melyik a jobb?

Jelenlegi tapasztalataim szerint ez nem egy könnyedén eldönthető kérdés. A tűspicces botok érzékenyebbek lesznek, míg a csőspiccesek egy fokkal merevebbek, azonban a csőspicces botokat be lehet gumizni.

Mi is az a gumizás?

A gumizás során a spiccbot belsejében végigvezetnek egy gumit. A gumi végére rögzítik a főzsinórt, így amikor termetesebb példány akad horogra, a gumi nyúlása segít a kifárasztásban, és megvéd bennünket a szerelék elvesztésétől.

Érdemes-e gumizni?

Ennek a kérdésnek a megválaszolására az egész internetet segítségül hívtam - sikertelenül. Ahogy az irományokat olvastam, ez egy kardinális kérdés a horgászok között. Egyesek javasolják, hiszen sokkal kevesebb esély van arra, hogy szereléket és halat veszítsünk, mások barbár dolognak tartanak "tönkretenni" egy botot. Ugyanis a gumizás során a spicc elejét (bottól függően kb. 30 cm-t) le kell vágni, hogy a spicc elég széles legyen ahhoz, hogy szabad mozgást biztosítson a guminak. Minden esetre kezdőként senki ne fogjon bele egymaga begumizni a spiccbotját, mert nem hozzáértő kézben pillanatok alatt használhatatlanná tehetjük azt.

Összefoglalva

A spiccbotos technika előnyei: 

- A legegyszerűbb módszer.

- Az egyik legolcsóbb módszer.

- Tökéletes az alapok elsajátítására.

- Nem igényel sok eszközt.

- Egyszerűsége ellenére kiváló horgászélményt nyújt

A spiccbotos technika hátrányai:

- Igazán nagyméretű halak megfogása lehetetlen.

- Az orsó hiánya miatt a meghorgászható terület viszonylag kicsi (egy hosszú bot választásával ugyan növelhető a meghorgászható terület, azonban még így sem képes versenyre kelni egy orsós bottal).

Mekkora botot vásároljunk?

Ilyen kérdésekben természetesen én is tapasztalatlan vagyok még, azonban úgy ítéltem meg, hogy egy kezdő felnőtt horgász számára a 4-5 méteres bot lehet az ideális. Természetesen ez függ a leggyakoribb horgászhelytől is, hiszen egy fákkal dúsan körülvett részen lényegesen kényelmetlenebb lesz a hosszabb botokkal pecázni.

A spiccbotok azonban még ennél is több kategóriába sorolhatók. Van, ahol a spicc végén egy apró gyűrűt találunk, de vannak gyorskapcsos megoldások is. Akad azonban olyan is, aminek a végén semmi nincs, így a horgász maga dönti el, hogy gyorskapcsot ragaszt a végére, esetleg egyből gumizásra adja a fejét.

Az én választásom végül egy 5 méteres, gyűrűben végződő, csőspicces botra esett. A végén gyűrű van, így nem kell a ragasztással bíbelődnöm. Csőspicceset pedig azért választottam, hogy meghagyjam magamnak a gumizás lehetőségét. 

A következő bejegyzésemben a spiccbot felszerelésével fogok majd foglalkozni, ahol ismertetem majd a spiccbotozáshoz kapcsolódó, általam eddig megismert, és megérteni vélt szakszavakat, és egyszerű kötözési módszereket is.

Szólj hozzá

horgász technika tapasztalat horgászat peca kezdő módszer spiccbot pecázás előnyök hátrányok tapasztalt gumizás spiccbotozás hosszúság